« Kwiecień »     « 2020 »
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 
         

Mamy kolejnego Światowita w Milówce (6m)Mamy kolejnego Światowita w Milówce (6m) (2008-05-06 13:20:50)

Teraz turyści, którzy dopiero przybili do Milówki, niemalże po wyjściu z pociągu będą mogli zapoznać się z jej historią, zabytkami i osobami, dzięki, którym Milówka stała się znaną miejscowością położoną w Beskidzie Żywieckim.

Wszystko to za sprawą kolejnego już w Milówce Świętowita, w którego wpisane zostały w symboliczny sposób legendy, historia, a także wydarzenie istotne zarówno dla Milówki, jak i miejscowości z nią graniczących(Rajcza, Węgierska Górka, Kamesznica). Uwieńczeniem rzeźby jest głowa z czterema twarzami pod jednym kapeluszem. Jerzy Ficowski pisał: „Cztery twarze-śmy mieli dla stron czterech” - stwierdzenie to odnosiło się do tradycyjnego posągu Świętowita, jednak nowopowstała rzeźba czerpie z kultury słowińskiej, gdzie Świętowit był symbolem jedności ziem Polski, historii Słowian. Idąc za tą myślą, rzeźba ma pokazywać różnorodność każdej miejscowości, perspektywę patrzenia, która jest typowa dla danego miejsca, co wiąże się z jego historią, władzami i poglądami. Jednak jak mówi Grzegorz Śleziak (pomysłodawca projektu):
 
Istotną sprawą dla naszego regionu jest spójność działania. To tak jak w dobrym małżeństwie gdzie mąż jest głową, a żona szyją.
 
Zatem głowa z czterema twarzami pod wspólnym kapeluszem i o wspólnej szyi ma uwidaczniać spoistość działań w tych czterech graniczących ze sobą miejscowościach połączonych historycznie, geograficznie i gospodarczo . Szansą dla rozwoju tego regionu jest jedność interesów, które wiążą się z promocją kultury, rozwojem turystki, ochroną ekologii czy zagospodarowaniem lasów.
 
Każda strona posągu jest poświecona danej miejscowości, którą możemy rozpoznać po jej herbie, co stanowi o jej odrębności, ale po przez symboliczne ujęcie historii powstania graniczących ze sobą miejscowości możemy zauważyć elementy łączące je ( legenda o powstaniu Milówki i Węgierskiej Górki). Na rzeźbie przedstawione również zostały zabytki, z których słynie każda miejscowość ( Muzeum Stara Chałpa – Milówka, Sanktuarium Maryjne – Rajcza, ,Forty- Węgierka Górka, Kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej –Kamesznica), także osoby które przyczyniły się do rozwoju i rozgłosu regionu, jak i każdej miejscowości z osobna. Przykładem są Bracia Golcowie, którzy promują i zapoznają ludzi z współczesnym ujęciem folkloru muzyki góralskiej, jak i ksiądz Zązel, który to wydał "proboszczowską ustawę", wedle której "Wesela, śluby i pogrzeby mają być bez alkoholu".
 
Grzegorz Śleziak mówi : Podziwiam księdza za to co uczynił dla młodych ludzi wstępujących na nową drogę życia zainicjowaną bezalkoholowym weselem. Cieszy się on moim uznaniem ze względu na walkę i determinację w trosce o dobro rodzin.

Inspiracją do powstania rzeźby, która znajduje się kolo dworca kolejowego w Milówce był Świętowit i jego cztery strony zamknięte w jednym posągu. Rzeźba ta w żaden sposób nie obraża wiary katolickiej, a sięga do tradycji ziem słowińskich, bo przecież istotną sprawą jest pielęgnowanie własnej kultury i jej znajomość.

Czas rzeźbienia : O1.10.2007 – 30.10.2007
Pomysłodawca : Grzegorz Śleziak
Rysownik: Karolina Kosela
Koordynator projektu/idei: Aleksandra Iwańczak
Rzeźbiarze: Franciszek Maciejewski, Marek Głuch, Sebastian Kruczała, Dawid Kruczała, Tomasz Kruczała, Marek Czekalski


« Powrót