« Kwiecień »     « 2021 »
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
 
         


OGRÓD w tym roku został na nowo OTWARTY
pod patronatem
FUNDACJI "LEŚNY GRÓD"

Zapraszamy na nową stronę Leśnego Grodu.

www.lesnygrod.info

Tam znajdą Państwo aktualne informacje, cennik oraz telefony kontaktowe


 Witamy w
Leśnym Grodzie
 

 

Zapraszamy wszystkich do zwiedzania Leśnego Grodu - miejsca spokoju i różnorodności znajdujące się w Milówce między Rajczą a Węgierską Górką, koło Żywca w Beskidzie Żywieckim.
 

Leśny Gród to magiczny zakątek, któremu nie obce są akcenty słowiańskich wierzeń. Znajduje się tu posąg Świętowita, 14-metrowa rzeźba wykona z topoli, której pomysłodawcą jest Grzegorz Śleziak (projektant i właściciel ogrodu).


W ogrodzie obecna jest również tematyka orientalna, którą w pełni oddaje ogród chiński, ścieżki Feng Shui, jak i liczne odmiany roślin orientalnych, takie jak drzewko Ginko Biloba czy różne rodzaje bambusów.


Woda będąca symbolem życia i rozwijającej się przyrody również znalazła odzwierciedlenie w ogrodzie w postaci oczek wodnych z rybami.


Wśród rzeźb wykonanych z drewna świerkowego nawiązujących w swej tematyce do kultury Majów, Azteków i Inków, a także postaci zaczerpniętych z baśni, spacerują pawie, bażanty chińskie i tybetańskie, a także słychać rechot żab zielonych.


Ogród wiosną zdobi  pół miliona kwiatów: krokusów, żonkili, storczyków, hiacyntów, narcyzów, a także ozdobny czosnek.
WAŻNE INFORMACJE
 
OGRÓD OTWARTY DLA GRUP oraz
GOŚCI INDYWIDUALNYCH.
ZAPRASZAMY także do DOLNEJ CZĘŚCI po jajka wiejskie, miody i inne specjały z gospodarstwa agroturystycznego (przy okazji można zajrzeć do ogrodu zimowego i zobaczyć jak rosną banany, a także pokarmić żółwie wodne).


OTWARTE  CODZIENNIE W GODZINACH : 10.00- 18.00

 


Otwarcie ogrodu dla zwiedzających uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Dlatego bardzo prosimy o kontakt telefoniczny tuż przed planowanym przybyciem.

 

 

Zalecane obuwie sportowe.

W przypadku grup zorganizowanych KONIECZNY jest wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy w celu rezerwacji terminu.


 

"Mój ogród jest moim marzeniem" - Grzegorz Śleziak – właściciel

i projektant ogrodu

Projektując ogród zastosowałem nietypowe połączenia, np. jabłoni, która jest symbolem płodności i cisu symbolu długowieczności, wyciszenia. Trawy, które zdobią Leśny Gród przenoszą w krainę marzeń i delikatności. Ogród jest projektowany w sposób naturalny, a nie pod kątem szkółki roślin z opisanymi tabliczkami. Ma on przypominać mi moje dzieciństwo spędzone na wsi, stanowi on realizację marzeń czy niespełnionych miłości.

Jest on obrazem wyobraźni, bajkowych wizji, np. domek na kurzej nóżce przywodzi nas do bajki o królewnie, która nie miała dziedzica - następcy tronu. Jednak po spędzeniu nocy z ukochanym w takim miejscu doczekała się męskiego potomka. Ogród, zwierzęta i rośliny mają pobudzać przestrzenną wyobraźnię. Mój ogród jest moim marzeniem i ciągłym dążeniem do doskonalenia go, a jeśli marzymy to się nie starzejmy, bo człowiek bez marzeń, namiętności, czy pasji jest już bardzo stary. Każdy z nas ma własny mały ogródek i dba o niego jak umie najlepiej, kupuje rośliny, zmienia je, cieszy się każdą porą roku, która tak jak różne okresy w życiu, charakteryzują się określoną barwą, co łatwo zauważyć w ogrodzie. Ktoś, kto ma nawet maleńki skrawek ziemi z samodzielnie zaprojektowanymi roślinami docenia ludzką pracę, świadom jest tego, ile kosztuje fizyczne utrzymanie takiego miejsca. Tworząc ogród chciałem uświadomić miejscowym ludziom, że można na tak jałowych glebach (6 kl.) osiągnąć sukces poprzez odpowiedni dobór roślin, uzyskując wspaniały efekt.  


Co leczy i zdobi w Leśnym Grodzie?


Leśny Gród to miejsce, gdzie można zobaczyć już od wiosny 1,5 miliona różnych kwiatów kwitnących aż do końca jesieni. To jedyny i osobliwy ogród w Polsce.

Ideą ogrodu w głównej mierzenie jest możliwość zapoznania się z florą i fauną świata. Można tu zobaczyć zwierzęta żyjące w swym naturalnym środowisku, korzystać z możliwości leczniczych znajdujących się tu roślin. To miejsce, gdzie człowiek zapomina o zgiełku rzeczywistości i oddaje się refleksji i zastanowieniu nad teraźniejszością, przemijaniem, przyszłością.


Kwiaty i rośliny, które zdobią oraz leczą w ogrodzie, mają dostarczać wrażeń, pobudzać wyobraźnię i współtworzyć atmosferę, która sprzyja kontemplacji chwili. Ogród nie jest kolejnym czynnikiem magdonaldyzacji społeczeństwa, które sukcesywnie przyzwyczajamy do serwowania szybkich i jednolitych produktów, a ma on uspokajać pobudzać do myślenia, kształtować osobowość, charakter silną wolę poprzez chociażby różnorodność form ułożenia kamienia, jego wielkość, kolor. Znajdują się tu również ścieżki ułożone wg sztuki Feng Shui, które mają dać poczucie niekończącej się drogi.


W ogrodzie jest wiele rodzimych roślin odpornych na mrozy i wichury, które mają właściwości lecznicze, zatem zwiedzając Leśny Gród możemy leczyć swoje dolegliwości. Mamy popularne czarne bzy, głogi szypułkowe i bezszypułkowe, róże dzikie (róża rogoza), z których parzy się herbatę na nadciśnienie i serce, czeremchę amerykańską, której owoc przypomina dzikie czereśnie, dzikie nieszczepione śliwy i jabłonie antonówki, które nie wymagają oprysku na choroby jabłoni szlachetnej.

Mamy również posadzone krzaki kaliny, jarzębiny w siedmiu odmianach jadalnych, głogi ozdobne jakim jest głóg ostrogowy, którego owoc jest wielkości jabłka. Znajduje się tu również szereg starych i dawno już zapomnianych roślin np. derenie jadalne, z których nasze bacie robiły dżemy, powidła czy naleśniki, rokitnik rosnący na Syberii, dzięki któremu mieszkańcy tam żyjący nie chorowali na grypę czy szkorbut, a to dzięki substancji, która znajduje się w tymże owocu i wysokiej zawartości witaminy C. Znajdują się tu także lipy miododajne celem zbioru miodu z własnej pasieki, pięć rodzajów brzóz, np. brzoza omszona, co pozwala zebrać sok brzozowy wykorzystywany w leczeniu białkomoczu nerkowego, dając rewelacyjne efekty w lecznictwie.


Na terenie Leśnego Grodu prócz rodzimych roślin mamy również roślinność egzotyczną. Prawdziwą atrakcją są figi, drzewka oliwkowe owocujące jesienią, liście laurowe, które stanowią tradycyjną przyprawę u nas rosną na wolnym powietrzu, dwa rodzaje kiwi pnącego nie zawsze jednak owocującego.

Ogród zdobi również pięć rodzajów klonów palmowych, czy kilka rodzajów bambusa, np. czarny, żółty, japoński, pięknie przycięty liguster szczepiony w formie drzewek, a także azalie, magnolie i szereg różnych szczepionych róż. Chodząc po ogrodzie jesienią możemy podziwiać wiele ozdobnych traw, takich jak Gigant Miskant, Rozplenica japońska, czy bardzo wrażliwa trwa pampasowa.