« Luty »     « 2021 »
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
 
         


                              Świętowit - nasza wieża Babel

 

Drzewo to symbol życia, oś świata. Zakorzenione głęboko w ziemi i sięgające konarami do nieba, stanowi element łączący wiele sfer. Dlatego też z tej właśnie „materii” powstał Posąg Tolerancji. 

Świętowit jest 14m rzeźbą, która ma zostać zgłoszona Księgi rekordów Guinnessa. Stanowi on nawiązanie do kultury słowińskiej, po przez nazwę i podział na 4 strony, który jest zachowany rzeźbie. Świętowit niegdyś uważany za Boga Najwyższego - pana niebios, lasu, słońca, ognia, urodzaju i prawdopodobnie wojny.

Rzeźbienia posągu podjęło się trzydziestu artystów, którzy przybyli na plener z całej Polski, by z czterystuletniej topoli wyrzeźbić ogromny posąg tolerancji, którego pomysłodawcą był Grzegorz Śleziak.

 

Na frontowej części przedstawione są bóstwa i symbole głównych religii świata: chrześcijaństwa (oko opaczności i twarz Chrystusa), buddyzmu (Budda), prawosławia (Pantokrator), judaizmu (gwiazda Dawida), islamu (szahada), hinduizmu (Wisznu, Sziwa i Brahma).

Elementy te umieszczone są obok siebie, ponieważ większość wojen ma podłoże religijne, a wyznawcy walczą ze sobą wzajemnie wykluczając swoje religie niszcząc je.

Religia to wybór każdego człowieka, który powinien być wolny i nieograniczony przez dyktaturę władzy. 

Splecione dłonie to symbol, który powtarza się na każdej stronie rzeźby. Symbolizują one dążenie do pokoju, harmonii i tolerancji w świecie. 

Po prawej stronie rzeźby znajdują się przywódcy duchowi: Jan Paweł II i Dalajlama, których cechuje szacunek i pokora w stosunku do innych. Stanowią oni pomost pomiędzy Wschodem a Zachodem. 

Lewa strona przedstawia ‘wojowniczych przywódców’: Husajn, Bin Ladenen, Putin, Kim Dzong, Bush. 

Ostania strona obrazuje kontrowersyjne tło polityczne naszego kraju: Giertych, Wałęsa, Lepper, bracia Kaczyńscy i ksiądz Rydzyk.

Wszyscy politycy są skonfrontowani z boginią prawdy (symbol zaczerpnięty z Ikonologii C.Ripy), która jest naga, jasna (słońce), mądra (otwarta księga), nieugięta (gałązka palmowa) i jest ponad ziemią. Władza, jak i każdy człowiek, powinna podążać w jej kierunku. A czy tak jest…? 

Droga jednostki, która musi zmagać się z problemami dzisiejszego świata również znajduje odzwierciedlenie na rzeźbie (górna partia posągu).

Uwieńczeniem rzeźby są ręce wzniesione do góry, to ręce człowieka, jego obawy, lęki, prośby.


ŚWIAT, W KTÓRYM ŻYJEMY JEST NASZĄ WSPÓLNĄ DROGĄ

WIĘC KROCZMY PO NIEJ W ZGODZIE


Aleksandra Iwańczak

 

  • Pomysłodawca: Grzegorz Śleziak 
  • Projektantka: Karolina Kosela
  • Koordynator projektu: Aleksandra Iwańczak

 

 
Zdjęcia znajdują  się w Galerii