« Kwiecień »     « 2021 »
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
 
         

Mamy kolejnego Świętowita wMilówce (6m)


Teraz turyści, którzy przybili do Milówki, będą mogli w symboliczny sposób natychmiast zapoznać się z jej historią, zabytkami i osobami, dzięki, którym Milówka stała się rozpoznawalną miejscowością położoną w Beskidzie Żywieckim.

 

Wszystko to za sprawą kolejnego już w Milówce Świętowita, w którego wpisane zostały legendy, historia, a także wydarzenie istotne zarówno dla Milówki, jak imiejscowości z nią graniczących (Rajcza, Węgierska Górka, Kamesznica). Uwieńczeniem rzeźby jest głowa z czterema twarzami pod jednym kapeluszem. Jerzy Ficowski pisał: Cztery twarze-śmy mieli dla stron czterech- stwierdzenie to odnosiło się do tradycyjnego posągu Świętowita, jednaknowo powstałarzeźba czerpie z kultury słowińskiej, gdzie Świętowit był symbolem jedności ziem Polski, historii Słowian. Idąc za tą myślą, rzeźba ma pokazywać różnorodność każdej miejscowości, kierunek patrzenia, który jest typowy dla danego miejsca, a także to, co wiąże się z jego historią, władzami i poglądami. Jednak jak mówi Grzegorz Śleziak (pomysłodawca projektu): 

Istotną sprawą dla naszego regionu jest spójność działania. To tak jak wdobrym małżeństwie gdzie mąż jest głową, a żona szyją. 

Zatem głowa z czterema twarzami pod wspólnym kapeluszem i owspólnej szyi stanowi symbol spójności działań w tych czterech graniczących ze sobą miejscowościach połączonych historycznie, geograficznie igospodarczo. Szansą dla rozwoju tego regionu jest jedność interesów, które wiążą się z promocją kultury, rozwojem turystki, ochroną ekologii czy zagospodarowaniem lasów. 

Każda strona posągu jest poświecona danej miejscowości, którą możemy rozpoznać po jej herbie, co stanowi o jej odrębności, ale po przez symboliczne ujęcie historii powstania graniczących ze sobą miejscowości możemy zauważyć elementy łączące je ( legenda opowstaniu Milówki iWęgierskiej Górki). Na rzeźbie przedstawione również zostały zabytki, z których słynie każda miejscowość (Muzeum Stara Chałupa – Milówka, Sanktuarium Maryjne – Rajcza, Forty- Węgierka Górka, Kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej –Kamesznica),a także osoby,które przyczyniły się do rozwoju irozgłosu regionu, jak i każdej miejscowości z osobna. Przykładem są Bracia Golcowie, którzy promują izapoznają ludzi z współczesnym ujęciem folkloru muzyki góralskiej.


Inspiracją do powstania rzeźby, która znajduje się wcentrum Milówki przed Biblioteką Publiczną był Świętowit i jego cztery strony zamknięte wjednym posągu. Rzeźba ta sięga do tradycji ziem słowińskich, bo istotną sprawą jest pielęgnowanie własnej kultury i jej znajomość.
Aleksandra Iwańczak 

 

 

  • Czas rzeźbienia : O1.10.2007 – 30.10.2007
  • Pomysłodawca : Grzegorz Śleziak
  • Rysownik: Karolina Kosela
  • Koordynator projektu/idei: Aleksandra Iwańczak
  • Rzeźbiarze: Franciszek Maciejewski, Marek Głuch, Sebastian Kruczała, Dawid Kruczała, Tomasz Kruczała, Marek Czekalski